Pages

Selasa, 1 Oktober 2013

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Perancangan dan Persediaan Mengajar
  1 Pengertian konsep pengajaran
    Pengajaran ialah cara-cara yang digunakan untuk menyampaikan bahan yang hendak diajar. Hasil daripada pengajaran berlakulah peubahan yang relatif kekal dalam tingkah laku atau pengetahuan hasil daripada pengalaman. Perubahan merupakan suatu penambahan yang baru, pengukuhan dan pengubahansuaian yang berlaku terhadap anak dididik.
  2 Keperluan perancangan pengajaran dan pembelajaran
    Perancangan perlu dilakukan untuk
   
  • memenuhi masa yang diperuntukan
  • menepati kehendak objektif/matlamat
  • berkesan sepanjang waktu pengajaran
  • menarik perhatian dan tidak membosankan
  3 Objektif pengajaran
    Objektif boleh dalam bentuk
   
  • Objektif implisit
    • melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
      • memahami
      • atau mengetahui
      • atau menghargai
        sesuatu yang telah diajar
  • Objektif eksplisit
    • melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti :
      • menyenaraikan
      • atau menjelaskan
      • atau memberikan contoh
      • atau menunjukkan cara yang betul
        terhadap apa yang telah diajarkan
  4 Buku rekod mengajar
    Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
  • Rancangan Pelajaran Tahunan
    • Rancangan berdasarkan taqwim minggu persekolahan. Mengandungi isi ringkas rancangan penjararan berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan.
    • Butiran yang perlu ada ialah :
      • Mata pelajaran
      • Tingkatan
      • Minggu
      • Tajuk/isi
      • Objektif
      • Kemahiran
      • Nilai dan
      • bahan bantuan mengajar
  • Rancangan Pelajaran Harian
    • Rancangan berdasarkan rancangan Tahunan
    • Butiran yang perlu ada ialah :
      • Hari dan tarikh
      • Mata pelajaran dan tingkatan
      • Masa
      • Tajuk dan Objektif/kemahiran yang ingin dicapai
      • Aktiviti yang dijalankan dan Impak/Refleksi
Buku rekod pengajaran menjadi rujukan dan dokumen penting bagi pihak
  • sekolah
  • PPD
  • JPN
  • dan jemaah nazir sekolah
Ia adalah milik sekolah dan mesti dikembalikan dan disimpan oleh pihak sekolah sebelum cuti sekolah akhir tahun bermula. Ia juga digunakan sebagai sasaran kerja tahunan untuk menilai prestasi kerja tahunan guru.
Rekod P&P boleh juga disediakan dalam apa jua bentuk yang munasabah dan sesuaii dengan teknologi semasa. Rekod P&P dan bahan-bahan lain berkaitan dengan penyediaan rancangan pelajaran tahunan perlu dikemukakan dengan serta merta apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa.

Rekod P&P boleh disimpan dalam bentuk data komputer
Kegagalan menyediakan BRP merupakan satu kesalahan dan jika disabitkan kesalahan, sesorang itu boleh didenda tidak kurang daripada RM500 - berdasarkan Peraturan 11(b), Peraturan-peraturan Pendidikan (Kurikulum kebangsaan)1997 (P.U.A.531)
   

DENDA RM500
    Jadual Waktu
    Berdasarkan Akta Pendidikan 1996, Jadual waktu mestilah ada
   
  • Senarai mata pelajaran yang diajar kepada murid
  • Setiap hari persekolahan
  • Nama guru yang mengajar mata pelajaran dan bilangan waktu mengajar
  • Diluluskan oleh Menteri Pelajaran dan Ketua Jabatan
    Sukatan Pelajaran
    Dokumen yang mengandungi perkara-perkara yang wajib diajar kepada pelajar sebanjang tahun persekolahan. Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian PPK , Kementerian Pelajaran Malaysia. Ia perlu dikemukakan serta merta apabila diminta oleh orang-orang yang diberi kuasa seperti Ketua Pendaftar, Jemaah Nazir dan Pengetua. Jika gagal dan disabit kesalahan boleh didenda.
     
    Aspek-aspek penting dalam perancangan P&P
    Sebelum merancang dan melaksanakan P&P seseorang guru perlulah
  1. Mengkaji dan mentafsir sukatan pelajaran secara mendalam
  2. Memilih kemahiran-kemahiran dan dan isi pelajaran yang sesuai
  3. Merancang pengajarannya
    • Set iduksi
    • Perkembangan P&P
    • Penutup
  4. Menentukan strategi P&P
  5. Menyediakan bahan bantu pengajaran
  6. Menyediakan penilaian
   
    Komponen P&P
    Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
   
  • Objektif pengajaran
  • Strategi pengajaran yang sesuai
  • Bahan bantu pengajaran
  • Maklum balas pelajar
  • Penilaian
    Fasa P&P
    Fasa P&P terbahagi kepada empat peringkat
   
  1. Pra perancangan
    • Guru mempunyai gambaan mental mengenai
      • keseluruhan pengajaran
      • pelajar - potensi, pengetahuan sedia ada dan lain-lain
      • isikandungan pelajaran
      • strategi
      • bahan yang diperlukan dan boleh digunakan
  2. Perancangan aktif
    • Guru perlulah
      • menulis rancangan mengajar
      • menyediakan nota,
      • membina transperansi/power point/model
      • memastikan peralatannya masih berfungsi baik dan sesuai digunakan
      • menyediakan senarai semak
  3. Perancangan semasa
    • Guru perlu
      • mendapat maklum balas tentang kefahaman pelajar
      • mengubahsuai mengikut keperluan dan keadaan semasa
      • mengaitkan dan mengulangi pelajaran yang lepas
  4. Pasca perancangan
    • Guru perlu
      • menyedari kelemahan pengajaran
      • mengesan kekuatan pengajarannya
      • membuat catatan tentang perubahan yang diperlukan
    Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran
    Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti
   
  • buku teks
  • buku rujukan
  • buku latihan
  • lampiran nota
  • Alat audio visual
    • LCD
    • komputer
    • peta
    • gambarajah dan
    • TV

Bahan/Alat bantu mengajar menghidupkan suasana pembelajaran
Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Proses P&P
  1 Perlaksanaan P&P
   
  1. Set Induksi
    • Langkah permulaan dalam proses P&P
    • Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar agar dapat memberi perhatian kepada pengajaran yang akan berlaku
    • Masa - 5 minit / 10% daripada masa pengajaran
    • Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang berkaitan, gambar atau bunyi
  2. Perkembangan P&P
    • Bahagian kedua
    • Penyampaian isi pelajaran
      1. Teknik penyampaian guru
        • disampaikan berperingkat - dari mudah kepada yang sukar, dari yang konkrit kepada yang abstrak
        • suara yang jelas dan terang
        • menggunakan pelbagai kaedah dengan mengambil kira pengalaman dan potensi murid
        • berfokus kepada apa yang diajar
        • mengamalkan penekanan-penekanan dalam konsep KMSM/KBSR
        • Membuat penilian berterusan
      2. Teknik Menyoal
        • Soalan yang dikemukakan
      3. Penggabungjalinan
      4. Penyerapan
      5. Pengukuhan
        • memberikan latih tubi
        • memberikan tugasan / kerja rumah
        • mengaplikasikan ilmu, nilai dan kemahiran dalam aktiviti pembelajaran
      6. Pengayaan
        • membimbing murid mencari maklumat tambahan
        • menyediakan bahan maklumat tambahan
        • menggalakkan murid belajar daripada maklum balas
        • membimbing murid membuat jangkaan masa depan
      7. Pemulihan
        • membimbing murid secara individu
        • menggunakan pelbagai bahan
        • memberi latihan ulangan
        • menggunakan pelbagai teknik pengajaran
      8. Penilaian
        • pemerhatian
        • soal jawab
        • perbincangan
        • kerja bertulis
        • kerja rumah
      9. Hasil pembelajaran murid
        • memastikan murid dalam keadaan bersedia mengikuti pelajaran
        • melaksanakan pembelajaran arah kendiri (self-directed)
        • mengaplikasikan kemahiran mengambil nota
        • mempersembahkan hasil aktiviti pembelajaran
        • mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber
        • mengemukakan pendapat semasa perbincangan
        • berdisplin
  3. Penutup
    • Bahagian terakhir
    • Aktiviti yang dijalankan seperti :
      • susulan
        1. folio
        2. pengayaan
        3. membuat projek
      • penilaian objektif pengajaran
        1. pemerhatian
        2. teknik menyoal
        3. memeriksa kerja pelajar
      • membuat kesimpulan
      • rumusan
        1. menegaskan isi-isi penting
        2. memberi cadangan dan panduan untuk murid meningkatkan kefahaman
        3. mencadangkan bahan-bahan yang boleh dirujuk untuk meluaskan ilmu
        4. mengaitkan pelajaran dengan keperluan hidup seharian
        5. mengaitkan pelajaran dengan keperluan peperiksaan
      • pengubahsuaian pelajaran

Guru yang berkesan ...tidak membosankan
 
Pengurusan Kelas
  1 Tanggungjawab guru menguruskan kelas
    Guru (guru kelas) juga bertanggungjawab memastikan pengurusan kelasnya teratur dan baik. Guru bertanggungjawab :
   
  1. menguruskan rutin kelas
    • menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
      • Rekod/buku daftar
      • Jadual kedatangan kelas
      • Rekod/buku/slip  kemajuan pelajar
      • Kad 001 dan 002
      • Rekod kutipan yuran
    • menyedia dan melaksanakan rutin kelas
      • menanda kedatangan
      • memastikan keceriaan kelas
      • mengutip yuran
      • memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini
    • menjalankan tugas-tugas lain
      • mengurus pinjaman buku teks
      • biasiswa
  2. mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas harian
  3. mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi peraturan kelas
  4. mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P

Tiada ulasan:

Catat Ulasan